SIEMENS西門(mén)子>燃油燃燒控制器>LAL2.25
SIEMENS西門(mén)子燃油燃燒控制器LAL2.25
- 產(chǎn)品型號(hào): LAL2.25
- 產(chǎn)品描述: SIEMENS西門(mén)子燃油燃燒控制器LAL2.25
- 咨詢(xún)電話(huà): 025-83704820,83705420
全國(guó)服務(wù)熱線(xiàn):
000-000-0000SIEMENS西門(mén)子燃油燃燒控制器LAL2.25
全國(guó)服務(wù)熱線(xiàn):
000-000-0000LAL...系列燃油燃燒器控制器
品牌:SIEMENS(西門(mén)子)
產(chǎn)地:德國(guó)
產(chǎn)品介紹
Oil burner controls
With / without air pressure check for checked air damper control
Flame supervision with
photoresistive detectors QRB1...
blue-flame detectors QRC1..., or
selenium photocell detectors RAR...
The oil burner controls LAL... are tested and certified to EN 230. They carry the CE mark in compliance with the directives for electromagnetic compatibility!
The LAL... and this data sheet are intended for use by OEMs which integrate the burner controls in their products!
Control and supervision of oil atomization burners
For burners of medium to high capacity
For intermittent operation (at least one controlled shutdown every 24 hours)
Universally applicable for multistage or modulating burners
For burners of stationary air heaters (WLE to DIN 4794)
此型號(hào)產(chǎn)品2004年前使用LANDIS&GYR商標(biāo),商標(biāo)底色為黑色
2004年后,使用SIEMENS商標(biāo),商標(biāo)為白底黑字
型號(hào)表
| 快速蒸發(fā)型 | 通用型 | 重油燃燒器用 | |
| 火焰檢測(cè)使用QRB1...或QRC1...(蘭色火焰) | LAL1.25 LAL4.25A27 | ||
| 火焰檢測(cè)使用QRB1...或RAR... | LAL2.14 | LAL2.25 | LAL2.65 |
| 可用空氣壓力監(jiān)測(cè) | |||
| 可用半自動(dòng)啟動(dòng) | |||
| 同LAL2.25,帶有以下特征:外來(lái)光線(xiàn)不導(dǎo)致燃燒器鎖定,只會(huì)阻止燃燒器啟動(dòng) | LAL3.25 | ||
| t1 | 10s | 22.5s | 67.5s |
| t2 | 4s | 5s | 5s |
| t3 | 2s | 2.5s | 2.5s |
| t3’ | 從空氣監(jiān)測(cè)器收到信號(hào)開(kāi)始 | 從空氣監(jiān)測(cè)器收到信號(hào)開(kāi)始 | 從空氣監(jiān)測(cè)器收到信號(hào)開(kāi)始 |
| t3n | 10s | 15s | 15s |
| t4 | 8s | 7.5s | 7.5s |
| t5 | 4s | 7.5s | 7.5s |
| t6 | 10s | 15s | 15s |
| t7 | 2s | 2.5s | 2.5s |
| t8 | 30s | 47.5s | 92.5s |
| t10 | 6s | 10s | 10s |
| t11 | 運(yùn)行 | 運(yùn)行 | 運(yùn)行 |
| t12 | 運(yùn)行 | 運(yùn)行 | 運(yùn)行 |
| t13 | 10s | 15s | 15s |
| t16 | 4s | 5s | 5s |
| t20 | 32s | 35s | 12.5s |
技術(shù)參數(shù)
| 主電壓 | AC230V -15%/+10% |
| 主頻率 | 50...60Hz ±6% |
| 內(nèi)部保險(xiǎn)絲 | T6,3H250V to IEC 127 |
| 外部保險(xiǎn)絲 | 10A |
| 功率 | 3.5VA |
| 重量 | 1000g(底座165g) |
| 保護(hù)等級(jí) | IP40 |
| 額定電流 端子15A(可短時(shí)間20A)端子3,6,7,9...11,15...204A(可短時(shí)間20A)端子4,5之間開(kāi)關(guān)1A端子4,12之間開(kāi)關(guān)1A端子4,14之間開(kāi)關(guān)5A(可短時(shí)間20A) | |
環(huán)境條件
| 運(yùn)輸環(huán)境 | IEC 721-3-2 |
| 內(nèi)部條件 | class 2K3 |
| 溫度范圍 | -50...+60oC |
| 濕度 | <95% |
| 運(yùn)行環(huán)境 | IEC 721-3-3 |
| 內(nèi)部條件 | class 3K5 |
| 機(jī)械條件 | class 3M2 |
| 溫度范圍 | -20...+60oC |
| 濕度 | <95% |
| 不得進(jìn)水 | |